[GHID] - Saman LEAC/ZMEU.

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• [GHID] - Saman LEAC/ZMEU.

Bună tuturor.
      M-am gândit că ar trebui să vă fac un mic ghid (folositor spun eu) despre cum se joacă 'șaman' sau cum îl joc eu.

În primul rând vreau să discut despre statusuri.
      La fiecare status o să diversificăm și vă voi exemplifica importanța fiecărui status față de șaman.
      Statusurile șamanului/șamancei trebuie să fie ordonate în felul următor:
      - INT 90 // Este cel mai important status al unui șaman indiferent de tehnici (leac/zmeu)
      După cum știți este cel mai important și folositor status al unui șaman deoarece acesta bazându-se pe inteligență,
      consumă cel mai mult MP/PM din joc și asta îl face vulnerabil.
      Inteligența este punctul forte, cu cât mai multă cu atât mai bună deoarece odată cu multă inteligență,
      puterea skill-ului este amplificată dând randament care se poate observa ușor.
      - VIT 90 // Vitalitatea este un al 2-lea factor important pentru șamani deoarece aceștia sunt 'squishy',
      sau mai pe 'românește' moi.
      Vitalitatea le dă posibilitatea de a avea mult mai multă apărare și tot odată crește PV-ul (logic).
      Odată cu apărarea crescută dexteritatea caracterului va crește și aceasta va ajuta șamanul deoarece,
      dacă este într-o bătaie generală are nevoie de 'escape' cât mai mult mai ales cei de pe leac.
      - DEX 90 // Crește atacul și evadarea cum vă spuneam evadarea pentru șaman și ninja sunt esențiale,
      atunci când te bați în generală chiar și într-un duel.
      Dexteritatea mai are încă o caracteristică care oferă un + vitezei de atac foarte folositoare,
      unui șaman care folosește în special evantai.
      - STR 90 // Iar la final vorbim despre STR care nu are un mare impact asupra caracterului,
      deși acesta condiționează în mare parte damage-ul per hit pe care îl are un șaman.
      Strenght sau 'Putere' cum o știm cu toții este folositoare unui șaman zmeu cu clopot,
      atunci când farmează sau chiar când se bate dar clopotul este mult mai folositor de pe
      cal/mount.

Al doilea subiect al acestui topic vor fi competențele unui șaman care sunt de două tipuri (leac/zmeu).
      - LEAC // Pentru șamanul leac este important evantaiul deoarece competențele leac se bazează,
      cel mai mult pe damage-ul magic.
      Aici se aplică regula cu INT, cu cât mai mult INT pe un șaman cu atât damage mai mult va oferii,
      acest caracter.
      Aceste competențe ale unui șaman sunt favorabile duelului și luptei generale/war,
      spun asta deoarece leac-ul oferă heal, atac în + și viteză de mișcare care pentru un ninja,
      sau warrior sunt foarte favorabile atunci când te bați.
      Într-un duel cu un șaman pe leac asta ar putea fi cea mai mare pacoste deoarece,
      atunci când își dă accelerarea este foarte greu să-l prinzi dacă nu cumva joci Ninja - ARC,
      și își poate oferi heal mai mereu în acest duel.
      Șamanul leac este și el bun la farmat însă zmeu este cu adevărat farmer-ul,
      leac-ul poate fi utilizat ca o sursă de healing pentru un boss cu adevărat provocator.
      Însă și leac-ul poate da damage pe hit dacă are un clopot de rezervă,
      mă refer la clopotul orhidee.
      - ZMEU // Pentru șamanul zmeu este important clopotul deoarece 'ajutorul dragonului' oferă critică,
      per hit depinzând de câtă INTELIGENȚĂ are șamanul respectiv pe armă/scut și cerceii specifici.
      Cum am spus și mai sus regula cu INT dar aici putem aduce și STR-ul în discuție deoarece,
      find un caracter care se bazează mai mult pe hit-uri atunci când folosește clopotul,
      șamanul necesită un aport de damage oferit de media de pe clopot, criticele pe care
      și le conferă din 'ajutorul dragonului' și din cerceii acestuia. (abanoși/rubin)
      Într-un duel cu un șaman pe zmeu ar fi indicat să vă apropiați cât mai mult de țință,
      pentru a-l ține constant pe 'jos' și vă puteți folosi de cele 2 skill-uri care dau knockdown,
      unui caracter (Răgetul Dragonului/Aruncarea Dragonului).
      Pentru PVM acest caracter este perfect într-un grup dar și singur însă nu la boși mari,
      reflecția se folosește doar la PVM deoarece dacă vă duelați și aveți reflecția veți,
      primi mult mai mult damage ca deobicei.

Al 3-lea subiect al acestui topic vor fi itemele și bonusurile acestora.
      - LEAC //
      Evantai LVL 65. ( cel ce se evoluează )
      12 INT - Mai mult damage pe skill-uri.
      12 DEX/VIT - Atac mult mai rapid pe hit-uri cu care puteți scăpa/Vitalitatea crescută pentru o rezistență îndelungată.
      10 CRIT - Se aplică pe toate skill-urile șamanului leac, odată ce prinzi critică pe 'gheara fulgerului' duelul e ca și câștigat.
      10 HH - Bonusul clasic pentru duele.
      20 FARMEC - Are nevoie de foarte mult farmec pentru încărcarea mai rapidă a vrăjilor în special a 'leacului' cu care își conferă viață.
      Pietre +4
      Piatra Reîntoarcerii - Cum am spus și mai sus mult farmec, încărcare mai rapidă a skill-urilor = win.
      Piatra Pătrunderii - La bonusurile de pe evantai nu avem pătrundere așa că o recuperăm din piatră (bună pentru hit-uri).
      Piatra War/Sura/Ninja/Șaman/Lycan - Aici nu mai trebuie să vă explic, știți și voi ce și cum. :)
      Aceste bonusuri de mai sus se pot aplica și la un evantai universal destinat bătăliilor generale, de grup.

- ZMEU //
      Clopot LVL 65. ( cel ce se evoluează )
      12 INT - Aici INT conferă mai mult scut și critică de pe skill-uri.
      12 STR - STR-ul este necesar deoarece te bazezi mai mult pe hit-urile caracterului decât pe skill-uri.
      10 PĂTRUNDERE - Odată cu hit-urile pătrunzătoare poți să dai mult mai ușor damage pe hit și vei doborî inamicul mult mai ușor.
      10 HH - Bonusul clasic pentru duele.
      20 FARMEC - Farmecul și aici un ajutor de bază deoarece ai nevoie de răget cât mai mult posibil pentru a da knock inamicului.
      Pietre +4
      Piatra War/Sura/Ninja/Șaman/Lycan - Aici nu mai trebuie să vă explic, știți și voi ce și cum. :)
      Piatra Reîntoarcerii - Cum am spus și mai sus mult farmec, încărcare mai rapidă a skill-urilor = win.
      Piatra Fatală - Recuperăm critica pierdută de pe bonusuri prin piatră deoarece este vitală hit-urilor.
      Aceste bonusuri de mai sus se pot aplica și la un evantai universal destinat bătăliilor generale, de grup.

Al 4-lea subiect al acestui topic vor fi bonusurile de pe armuri/accesorii.
      - UNIVERSALE (Nu contează competențele)
      - Armură - 2K PV/15 Sabie/15 2 Mâini/15 Pumnal/15 Săgeți.
      - Armură - 2k PV /15 Pumnal/15 Săgeți/15Clopot/15Evantai.
      - Armură - 2k PV /15 Sabie/15Mâini/15Pumnal/20Farmec.
      - Coif - 15 Magie/10 HH/15 Săgeți/30 Regenerare PV/ 8 Otravă.
      - Colier/Papuci - 2K PV/15 Sabie/15 2 Mâini/15 Pumnal/15 Săgeți
      - Colier/Papuci - 2k PV /15 Pumnal/15 Săgeți/15Clopot/15Evantai.
      - Colier/Papuci - 2k PV /15 Sabie/15Mâini/15Pumnal/10Crit.
      - Scut (LEAC) - 12 INT/12 DEX/10HH/15Reflect Atac. Corp/Imun Necunoștiință.
      - Scut (ZMEU) - 12 STR/12 INT/ 10HH /15 Reflect Atac. Corp/Imun Necunoștiință.
      - Cercei (LEAC) - LC/RUBIN - 10HH/15/15/15/15
      - Cercei (ZMEU) - ABANOȘI/SMARALD - 10HH/15/15/15/15
      - Brățară - 2kPV /15 Magie /10HH/ 30reg pv/ 10 crit/pătrundere.

Acesta a cam fost ghidul meu, dacă aveți sugestii le aștept în PM pe Forum. :love:
      Sper că va fi de folos, mulțumesc că ați citit până aici. :saint:
    • [ZEU]Dante wrote:

Felicitari, dar samanu pe calliope joaca pe hit cu orhideie deoarece pe skill da putin dmg. Si la generala nu are nimeni full clopot sau evantai pe el si sare si 15 k hitul.
      din curiozitate cata pgm imi trebuie sa prind 15k?
      am 55
      si abia dau 2k
      am full semi om inclusiv de pe site bratara si costumele
      nu am alchimiile insa.
      nu dau mai bine cu clopot cer pamant?

Oameni de nimic vor sa ma faca sa par mic
      O sa simta coaiele unui zeu o promit
    • AlexJ22 wrote:

[ZEU]Dante wrote:

Felicitari, dar samanu pe calliope joaca pe hit cu orhideie deoarece pe skill da putin dmg. Si la generala nu are nimeni full clopot sau evantai pe el si sare si 15 k hitul.
      din curiozitate cata pgm imi trebuie sa prind 15k?am 55
      si abia dau 2k
      am full semi om inclusiv de pe site bratara si costumele
      nu am alchimiile insa.
      nu dau mai bine cu clopot cer pamant?misiuni
      Pentru dmg de care vb Dante e nevoie de full hh și atac. Și da contează alchimia foarte mult și ce brățara ai tu site de ai impresia ca îți mărește dmg pe hit? Pt ca brățara de care are nevoie samanul este cea pentru apărare contra abilităților în combinație cu cercei os tigru( aia măresc atacul pe hit) . Mai sunt animalele de pe site cu atac care măresc dmg, misiunile cu bonus premanent, biolog, lic hh, lic atac puternic, roua, ape, etc. La o generala sunt conturi din care sare 15 K dmg critic pe hit dar da din 2 - 3 hituri pentru ca exista și blocare multă și se da miss dar totuși e mai bine decât dacă ai juca pe skill după ghidul de mai sus. Ghidul e unul făcut corect dar nu pentru bătăi generale pe calioppe.
      Nu-mi spune mie că cerul e limita, când sunt urme de pași pe lună.

The post was edited 1 time, last by MissHappy(Nysaa) ().

• posibil
      oricum nu cred ca are vreun rost sa-l fac calumea n-o sa am niciodata sanse sa castig la war din moment ce toate dueluri constau in basicuri(damage pe hit)
      mereu o sa fie avantajati arcasii eu pentru asta mi-am facut in primul rand saman ca ma gandeam c-o sa dau doar din abilitati damage mare dar vad ca dau exact atat cat dau din hit :)) frumos elegant cu viteza farmec =]
      infine,asta e :p o sa ma axez pe hituri cu un clopot acuma ca mi-am terminat si alchimiile si am iteme acceptabile :)

Oameni de nimic vor sa ma faca sa par mic
      O sa simta coaiele unui zeu o promit